Налягане в стомаха
Налягане в стомаха: Какво да направите, ако усещате налягане в стомаха?
Всеки го е чувствал понякога: Неприятното усещане за налягане в стомаха не е рядкост и всъщност е напълно нормално веднага след обилно хранене - или няколко часа след това. Но постоянното налягане в стомаха или усещането, че сте преситени или преяли малко след началото на храненето, в някои случаи също могат да показват функционално стомашно-чревно разстройство. Това включва разстройства като раздразнен стомах или синдром на раздразнените черва. Тези нарушения не са причинени от органично заболяване, но симптомите все още могат да бъдат много тежки. Ще Ви обясним как се развива налягането в стомаха, какви симптоми могат да бъдат свързани с него и какво можете да направите за усещането за налягане в стомаха.
Болезнено налягане в стомаха
По принцип коремното налягане не е често дефиниран стомашно-чревен симптом. Стомахът не просто Ви боли, изглежда, че е под голямо вътрешно налягане. В зависимост от това колко чувствителни са стомашните нерви на засегнатия човек, може просто да се почувства като необичайно силно усещане за пълнота, болка или усещане, че стомахът е на път да се спука. Но понякога усещането може да бъде безболезнено. Тъй като локализирането на усещането за натиск често е сравнително трудно за засегнатия, съответните оплаквания, които не засягат директно стомашната област, също често се описват с термина на налягане в стомаха.
Стомашно налягане и съпътстващи симптоми
Усещането за налягане в стомаха, изпитвано от засегнатите, може да ги ограничи в ежедневието не само поради понякога свързаната с това силна болка в корема, но и поради често срещаните съпътстващи симптоми. Това включва наред с други:
- Гадене
- (киселини) Оригване
- Киселини в стомаха
- Подуване на корема
- Абдоминални спазми
Симптомите и съпътстващите ги последствия като тези могат да попречат на засегнатия да изпълнява ежедневните си задачи и задължения, както обикновено - поради това постоянното налягане в стомаха може да има решаващ принос за ограничаване на качеството на живот. И така, какво да правим, ако налягането в стомаха стане постоянен спътник?
Налягане в стомаха - какво го причинява?
Налягането в стомаха не е болест и дори не е често дефиниран симптом на функционални стомашно-чревните нарушения, но е притеснително усещане за засегнатите. Понякога това може също да показва основно заболяване или разстройство, като например функционална диспепсия (раздразнен стомах). За да намалите усещането за налягане в стомаха или дори да го премахнете напълно, трябва да разгледате по-подробно възможните причини, които го предизвикват.
Както бе споменато по-рано, често оплакванията могат да бъдат свързани с чувствителността на стомашните нерви на всеки човек.
В много случаи диетата може да бъде задействащ механнизъм за това неприятно усещане. Тези, които се хранят лакомо, приемат тежки ястия, значително увеличават вероятността от стомашен дискомфорт: храните с високо съдържание на мазнини могат да забавят изпразването на стомаха, а лакомото хранене може да доведе до поглъщане на въздух и до по-големи количества газове в стомаха.
Това, което започва с леко усещане за пълнота, може бързо да се развие в усещане за силно налягане в стомаха.
Усещането за налягане в стомаха може да има и други причини:
- Раздразнен стомах с
- проблеми с перисталтиката, в случая конкретно небалансирано движение на стомашните мускули
- свръхчувствителност на нервите в стомаха
- Сфинктера между хранопровода и стомаха, който не се отпуска достатъчно (въздухът не може да излезе нагоре)
- Синдром на раздразнените черва
- Хранителни алергии или непоносимост
Какво друго може да причини налягане в стомаха?
Съществуват и много други причини за усещането за налягане в стомаха, които могат да бъдат свързани с диета, функционални смущения или сериозно физическо заболяване.
Чести причини или задействащи механизми за налягането в стомаха са:
- Лошо храносмилане
- Запек
- Преяждане
- Стрес
- Хранителни разстройства
- Предменструален синдром
- Бременност
Функционални причини:
Някои причини не са резултат от органично заболяване. Поради това те се наричат "функционални". Сред тях са стомашно-чревни разстройства като:
- Синдром на раздразнените черва
- раздразнен стомах
- някои рефлуксни разстройства
В допълнение към функционалните причини, може да има и органични причини за усещането за налягане в стомаха, болка в стомаха или болка в горната част на корема. Понякога тези симптоми могат дори да бъдат причинени от органи извън стомашно-чревния тракт, например в случай на инфаркт (вижте по-долу). Ако подозирате основно заболяване, винаги е добра идея да се консултирате с Вашия лекар, за да изключите сериозни състояния.
Органичните причини са:
- Възпалително заболяване на червата
- Панкреатит
- Хернии
- Хранително отравяне
- стомашни язви
- гастрит
- стомашно-чревни инфекции
- рак на стомаха
- язви на дванадесетопръстника
- сърдечни атаки
Децата страдат ли от налягане в стомаха?
Дори децата често изпитват налягане в стомаха с други симптоми като киселини, запек или метеоризъм. За налягането в стомаха при децата може да има широк спектър от причини.
Ако усещането за налягане в стомаха е налице след хранене, това може да е, защото е консумирана твърде много храна. В този случай налягането в стомаха се причинява от прекомерно разширяване на стената на стомаха поради голямото количество погълната храна. Дори ако усещането за пълнота е неприятно усещане за засегнатия човек, родителите не трябва да се притесняват. Налягането в корема изчезва след известно време, когато храната бъде усвоена.
Ако за обяд е имало боб, леща или савойско зеле, засиленото образуване на газове в червата обикновено е причина за подуване на корема, усещано като усещане за налягане в стомаха. Бобовите растения и зелето също са сред храните, които произвеждат повече газове по време на храносмилателния процес. По същия начин, поглъщането на въздух, газирани напитки или просто бързото поглъщане на храна също може да доведе до натрупване на газове в стомаха на детето. След това усещането за налягане в стомаха се повишава, защото излишъкът от въздух, обогатен с въглероден диоксид, метан и водород, се натрупва в червата.
Хранителните непоносимости също често могат да са отговорни за усещането за налягане в стомаха, най-вече възникващо заедно с болки в корема. Ако възникнат проблеми със стомаха при деца, особено след консумация на мляко или зърнени храни, трябва да се обмисли възможността това да не се толерира. Ако подозирате подобна непоносимост за детето си, винаги е добра идея да се консултирате с Вашия лекар, за да се изследва това.
Не може да се изключи напълно, че усещането за налягане при деца се причинява от сериозно заболяване. Детето изпитва налягането в стомаха като мъчителна болка и може допълнително да страда от:
- Леко повишена температура
- Гадене
- Диария или
- Болка в крайниците
Стомашно-чревна инфекция може да бъде потенциална причина. Заболяването обикновено се разпространява чрез въздуха (въздушно-капкова инфекция) или замърсени предмети (инфекция чрез допир). Родителите трябва да се консултират с лекар относно изброените симптоми, за да потвърдят подозрението и да му противодействат с подходящи медикаменти, ако фебрилитетът е особено висок или дълготраен (повече от три дни).
Ако спазмите са свързани с усещане за налягане в стомаха, възможно е това да е съпътстващ симптом на заболявания като гастрит. Но причината за налягането в стомаха не е задължително да е органична. Вместо това причината може да бъде и функционално стомашно-чревно разстройство, като раздразнен стомах или синдром на раздразнените черва. В този случай нито един орган не е болен, въпреки това симптомите могат да бъдат много мъчителни.
В повечето случаи усещането за налягане в стомаха при деца не е причина за безпокойство и налягането изчезва от само себе си след известно време. Ако въпреки това
- налягането в стомахасе появява няколко пъти седмично,
- изпражненията станат черни или напълно отсъстват
- Появяват се симптоми като висока температура и повръщане,
посещението при лекар е силно препоръчително. Лечението се различава в зависимост от това, кой задействащ механизъм се е проявил и дали детето е под или над три години. Това може да включва промяна в диетата и начина на живот, домашни средства или билкови лекарства като Иберогаст® за лечение на раздразнен стомах и раздразнени черва. Това обикновено е добър начин за облекчаване на усещането за налягане в стомаха.
Какви основни съвети за хранене и начин на живот могат да бъдат дадени?
Особено в случай на усещане за налягане в стомаха,предизвикано от диети или от стрес, различни домашни средства могат да помогнат и да облекчат съпътстващи симптоми като гадене.
Острите оплаквания, свързани с киселини в стомаха, придружени от кисело оригване, могат да бъдат облекчени с определени храни, които неутрализират стомашната киселина. Можете да опитате:
- узрели банани
- бял хляб
- бадеми
- картофи
- ленено семе
- мед
В случай на диети, предизвикали болки в стомаха, струва си да промените диетата. Избягвайте всякаква храна, която смятате за влошаваща симптомите Ви. Това могат да бъдат сладкиши, тлъсти храни и обилни ястия, месо и животински продукти.
Може да опитате да потърсите натурални и органични храни, плодове и зеленчуци и да пиете негазирана вода вместо газирана вода.
Има и различни растения и билки, които успокояват стомаха и подобряват храносмилането:
- Ким
- Маточина
- Лайка
- Kориандър
- Листа от босилек
- Копър
- Джинджифил
- Aнасон
Също така, например, потърсете здравословна, разнообразна диета с много плодове и зеленчуци, дъвчете старателно и яжте внимателно, движете се достатъчно и се опитвайте да избягвате стреса и други дразнители колкото е възможно по-често. В допълнение към храненето, ето още няколко съвета за начин на живот, които можете да приложите срещу усещането за налягане в стомаха:
- Затопляне
- Упражнения за отпускане
- Избягване на стрес
- Лежане в различни пози
- Удобно облекло
- Равномерно дишане
Бързо и ефективно облекчаване на налягането в стомаха
За да се облекчи досадното усещане за налягане в стомаха, особено ако е комбинирано с други симптоми, препоръчително е да се използват препарати, които не само балансират движението на стомаха, но и успокояват раздразнените нерви в храносмилателния тракт. Със своята комбинация от девет медицински ефективни лечебни растения, Иберогаст® може да осигури цялостна подкрепа при лечението на функционални стомашно-чревни нарушения: благодарение на многобройните растителни съставки, функционалните и свързаните с перисталтиката симптоми могат бързо да бъдат облекчени и неприятното усещане за налягане в стомаха също да изчезне.
Ако симптомите продължават или например се проявяват все по-независимо от храненето, препоръчително е посещение при лекар - само за да се изясни, че по-сериозно заболяване на стомаха не е отговорно за усещането за налягане в стомаха Ви.
Иберогаст®
Нарушенията в стомашно-чревния тракт обикновено са не само изключително неприятни, но и са свързани с многобройни оплаквания, които често затрудняват нормалното ежедневие. Хубаво е, че съществува Иберогаст®: Комбинацията от девет лечебни растения е насочена както към основните причини, така и към досадните симптоми - едновременно.
Ако желаете да докладвате нежелана лекарствена реакция или оплакване от качеството на продукта, моля свържете се с Вашият лекар или фармацевт, с Изпълнителната Агенция по Лекарствата или използвайте линка отдолу.
http://www.bayer.bg/bg/bayer-in-bulgaria/drug-safety/
Байер България ЕООД, София 1784, бул. Цариградско шосе № 115М, сграда D, Партер, тел .: 02/4247 280 CH-20241001-41 A 0182/05.10.2020